Obama by měl zvážit radar a členství Gruzie a Ukrajiny v NATO

Washington - Americký prezident Barack Obama by měl přestat podněcovat Gruzii a Ukrajinu ke vstupu do NATO, pokud chce zlepšit vztahy s Ruskem. Stejně tak by měl ještě zvážit rozmístění prvků amerického protiraketového štítu v Polsku a v České republice, vyplývá ze zprávy komise amerických expertů a zákonodárců. Komisi předsedali dva vlivní američtí senátoři, demokrat Gary Hart a republikán Chuck Hagel, které minulý týden v Moskvě přijal ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Komise Obamovi pro oblast zahraniční politiky dala celkem 19 doporučení, která by měla nastartovat nové vztahy s Ruskem, jež za Bushovy vlády dospěly k bodu mrazu. Spojené státy podle těchto doporučení musejí akceptovat, že ani Ukrajina ani Gruzie nejsou připraveny vstoupit do NATO. Místo toho těmto zemím zpráva navrhuje zvláštní vztahy s NATO bez formálního členství, jež prý splní stejný účel.

Zpráva sice zdůrazňuje nutnost odmítnout jakýkoli pokus Ruska o nárokování si své sféry vlivu v oblasti bývalého Sovětského svazu, ale zároveň Barackově administrativě navrhuje, aby znovu zvážila rozmísťování prvků protiraketové obrany v Polsku a v České republice.

Hagel na dnešní tiskové konferenci uvedl, že zpráva byla předána generálovi Jimu Jonesovi, poradci prezidenta pro otázky národní bezpečnosti, jakož i viceprezidentovi Josephu Bidenovi.