Izrael nepřistoupí na požadavky Hamasu za propuštění vojáka

Jeruzalém - Izraelský premiér Ehud Olmert dnes oznámil, že Izrael nepřistoupí na podmínky radikálního hnutí Hamas, které radikálové požadovali za propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita. Toho už téměř tři roky zadržují právě palestinští povstalci.

V televizním projevu Olmert po zasedání vlády, která se problémem zabývala, řekl, že „jsou červené čáry“, které Izrael nepřekročí. Podle Olmerta to ale neznamená, že by Izrael přestal usilovat o vydání vězněného vojáka. Hamas žádal za Šalitovo propuštění osvobození 450 Palestinců vězněných v Izraeli.

Izrael a Hamas vedly v posledních dnech o případné výměně nepřímé jednání v Egyptě. Jednání skončilo v pondělí bez výsledku. Během dneška svalovaly obě strany vinu jedna na druhou. Úřad izraelského premiéra v prohlášení vydaném po ztroskotalých jednáních v Káhiře obvinil Hamas z toho, že údajně přitvrdil své postoje a předložil „extremistické požadavky“. Hamas to popřel a uvedl, že izraelští vyjednávači v Káhiře nepřišli s ničím novým.

Izrael podmiňuje Šalitovým propuštěním uzavření širší dohody s Hamasem o příměří a opětovné otevření přechodů mezi Izraelem a pásmem Gazy, které islamistický Hamas ovládá.