Bush: Obama si zaslouží mé mlčení

Calgary - George Bush poprvé od doby, kdy už není americkým prezidentem, vystoupil před veřejností. Před dvěma tisíci prominentními hosty v kanadském Calgary prohlásil, že nebude kritizovat svého nástupce Baracka Obamu, protože nový prezident si prý zaslouží jeho mlčení. Bush zároveň odhalil své plány napsat knihu, ve které by popsal 12 nejtěžších rozhodnutí, které musel jako prezident USA učinit.

„Nehodlám trávit svůj čas tím, že bych ho kritizoval. Na scéně je spousta jiných kritiků,“ řekl Bush na adresu nového prezidenta a dodal, že Obama si zaslouží jeho mlčení. Následně vyzval Američany k tomu, aby jeho nástupce podporovali. Akce v Calgary se zúčastnilo 2000 prominentních hostů, převážně byznysmenů. Ti během projevu dvakrát obdařili Bushe ovacemi vstoje.

Bývalý prezident oznámil, že má v plánu napsat knihu, v níž se hodlá lidí zeptat, co by dělali, kdyby museli jako prezident chránit Spojené státy. „Chci, aby lidé pochopili, jaké to bylo sedět v Oválné pracovně a říkat jim, že jsme chytili Chálida Šajcha Muhammada, duchovního otce útoků z 11. září, že jsme dopadli údajného vraha chlapíka jménem Danny Pearl, jehož jediným proviněním bylo, že byl Žid, a že si myslíme, že máme informace o dalších útocích na Spojené státy,“ řekl Bush. Pearl byl reportér listu The Wall Street Journal, kterého v Pákistánu unesli a zavraždili islámští radikálové.