Objeveno druhohorní monstrum, schopné rozmačkat v zubech terénní auto

Oslo - Vědeckému týmu vedenému Nory se podařilo nalézt na Špicberkách kosterní pozůstatky obřího mořského tvora, kterého zatím pojmenovali jako „Predátor X“, jelikož se jedná o dosud nevídaný exemplář. Monstrum brázdilo vody za severním polárním kruhem zhruba před 147 miliony let, dle odhadů paleontologů měřilo 15 metrů a stisk jeho čelisti byl úctyhodný - přes 40 tun na čtverečních centimetr. Pro představu, v zubech by byl predátor schopen rozdrtit terénní automobil, například značky Hummer.

Zhruba 45tunový kolos měl dokonce mocnější stisk zubů než Tyrannosaurus rex. Předpokládá se, že patří k novému druhu pliosaurů - skupině velkých krátkokrkých plazů, kteří obývali Zemi za éry dinosaurů, tedy v období jury. Na rozdíl od ostatních pliosaurů ale vědce ohromila velikost nově objeveného monstra, které k poznávání oceánu používalo čtyři ploutve. Podle objevitelů se mořský gigant živil rybami a mořskými plazy, včetně ichthyosaurů a dlouhokrkých plesiosaurů.

I když se paleontologům podařilo vykopat část lebky a fragmenty kostry predátora v průběhu loňského léta a svůj objev už prezentovali na několika vědeckých konferencích, jejich práce bude publikována až na konci tohoto roku. „Nějakou dobu trvá, než se kostra vůbec dostane z horninového materiálu, další věc je vlastní zpracování a impregnace,“ uvedl Martin Mazuch,paleontolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Dosud největší objevený mořský plaz je 21metrů dlouhý ichtyosaurus pojmenovaný Shonisaurus sikanniensis. Nalezen byl v hornině třetihorního stáří v Britské Kolumbii, která patří ke kanadskému území.

/*json*/{"map":{"lat":75.4971573189,"lng":22.5,"zoom":2,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":78.490551661603,"lng":16.5234375,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/