Bin Ládin vyzval povstalce ke svržení somálského prezidenta

Káhira - Usáma bin Ládin, hlava teroristické sítě Al-Káida, vyzval somálské povstalce ke svržení prezidenta šajcha Sharifa Sheikha Ahmeda. Ve zvukové nahrávce zveřejněné na internetu ho označil za loutku Spojených států.

„Válka, která během posledních let probíhá na vašem území, je válkou mezi islámem a mezinárodním křižáckým tažením,“ prohlásil podle agentury Reuters bin Ládin. Nahrávka s titulem „Bojujte dál, obránci Somálska“, která se objevila na internetových serverech několika radikálních islamistických skupin, trvá 11 minut. Je namluvena v arabštině a zvuk doprovází anglické titulky.

Ahmed byl do úřadu prezidenta zvolen 31. ledna jako umírněný islamista, který má svou zemi vyvést z dlouhotrvající občanské války a nastolit ústavní pořádek. Somálské islamistické skupiny ale s jeho mandátem nesouhlasí a i nadále pokračují v násilných střetech s armádou. Prezident nedávno nabídl povstalcům příměří, bin Ládin však v nahrávce toto gesto odsoudil. Podle jeho slov, se nemohou včerejší nepřátelé stát dnešními přáteli. Bin Ládinova výzva měla být podle agentury AP zřejmě adresována radikální somálské skupině Šabáb, která má vazby na Al-Káidu.

Šarif Ahmed
Šarif Ahmed