Sedmina britských školáků mluví všelijak - jen ne anglicky

Londýn - Angličtina není mateřským jazykem pro každého sedmého žáka britských základních škol a za posledních pět let se počet těchto žáků zvýšil o čtvrtinu. Podle britských médií jsou v některých čtvrtích třídy, kde žáci mluví deseti různými jazyky, a v zemi je dokonce deset základních škol, kde není ani jeden žák, který by měl angličtinu jako mateřštinu. Pro konzervativního stínového ministra pro přistěhovalectví Damiana Greena tyto "šokující údaje" ukazují na selhání vlády kontrolovat imigraci a zdůrazňují "potřebu stanovit roční limit pro počet přistěhovalců".

Na prvním stupni britských základních škol je 566 tisíc žáků (14,3 procenta z celkového počtu), kteří doma nemluví anglicky; od roku 2004 jich přibylo 113 500. Na druhém stupni jich je asi desetina - 349 tisíc. Přistěhovalecké děti mluví především jazyky indického subkontinentu. Nejvíc jich má jako mateřský jazyk paňdžábštinu, následuje urdština, bengálština a gudžarátština. Teprve pak následují somálština, polština, arabština, portugalština a turečtina. „Velký počet žáků, pro něž je angličtina druhým jazykem, ztěžuje život učitelům, rodičům i ostatním žákům,“ prohlásil Green.

S prohlubováním krize a růstem počtu nezaměstnaných se v Británii objevují protesty proti zaměstnávání cizinců. Před přílivem přistěhovalců varují i místní média a politici.