Schwarzenberg: Situaci na Madagaskaru budeme pozorně sledovat

Brusel - Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg během nynějšího summitu Evropské unie v Bruselu označil změny ve vládě na Madagaskaru za státní převrat. Podle jeho slov bude české předsednictví EU situaci v zemi, kde se tento týden za pomoci armády ujal moci nový prezident Andry Rajoelina, pozorně sledovat.

„Takto to byl státní převrat, neuskutečnil se demokratickou formou. Prozatím se spíše budeme ostražitě chovat a uvidíme, jak se ten režim bude vyvíjet,“ konstatoval  Schwarzenberg o Madagaskaru na tiskové konferenci po prvním dni dvoudenního summitu.

Rajoelina je nejmladším prezidentem Afriky

Rajoelina se moci ujal v úterý po měsících stávek a protestů proti předešlému prezidentovi Marcu Ravalomananovi. Exprezident předal moc armádě, která ale do čela země postavila bývalého starostu hlavního města Antananariva Rajoelinu. Přestože madagaskarský ústavní soud převzetí moci schválil, vyslovila řada mezinárodních organizací znepokojení nad změnou prezidenta bez konání demokratických voleb.

Mugabeho návrh byl odmítnut 

Schwarzenberg také odmítl, že by EU v nejbližší době vyhověla čtvrteční žádosti zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho o zrušení sankcí vůči této jihoafrické zemi. Mugabe apeloval na mezinárodní společenství, aby ulevilo Zimbabwe od sankcí a pomohlo tak zemi vymanit se z hluboké hospodářské krize.

„Jestliže prezident Mugabe vloží dostatečnou odpovědnost do rukou demokraticky zvolených ministrů, budeme pak mít možnost uvažovat o zrušení sankcí. Nemůžeme to však učinit okamžitě,“ podotkl ministr. Podobným způsobem na Mugabeho výzvu zareagovaly Spojené státy.

Vůdce madagaskarské opozice Andry Rajoelina.
Vůdce madagaskarské opozice Andry Rajoelina.