Čína zatkla muže vyzývajícího k přehodnocení masakru na Tchien-an-men

Peking - Dopis vyzývající Čínu k přehodnocení brutálního zásahu proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men před dvaceti lety se stal osudným bývalému čínskému vojákovi Čangovi Š˙ťünovi. Podle organizace Civil Rights and Livelihood Watch dnes policie Čanga zatkla a odvezla z jeho domu v provincii Šan-tung. Při potlačení prodemokratických studentských protestů na náměstí Tchien-an-men byly 4. června 1989 zabity stovky lidí. Komunistická strana označila protesty za protirevoluční incident a svůj verdikt nezměnila.

Čang Š˙ťün v dopise nedávno zveřejněném na internetu apeluje na „moudrost“ čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa a vyzývá ho, aby přehodnotil tragédii, která v nedávné historii Číny vyvolala hořký pláč.

Čang vstoupil do armády ve věku 16 let. Jeho jednotka se přesunula v dubnu 1989 do Pekingu, kdy studentští demonstranti okupovali centrální pekingské náměstí Tchien-an-men. Čang v dopise napsal, že to, co viděl v noci z 3. na 4. června, ho natolik znepokojilo, že požádal o brzké propuštění z armády. Vrátil se do rodné obce, ale v roce 1992 byl zadržen a odsouzen za zločiny "proti straně a socialismu" ke třem letům pobytu v převýchovném pracovním táboře.