V Hormuzském průlivu se srazila americká vojenská plavidla

Manáma - Bez vážnějších následků se v noci na dnešek obešla srážka americké jaderné ponorky Hartford s americkou obojživelnou lodí New Orleans v Hormuzském průlivu mezi Íránem a Arabským poloostrovem. Podle amerického vojenského námořnictva nebyl poškozen jaderný pohon ponorky, na její palubě se ale zranilo 15 námořníků. Při kolizi uniklo do moře asi 95 tisíc litrů motorové nafty.

Obě plavidla, která v oblasti prováděla bezpečnostní operace, směřovala v době nehody do přístavu a jsou po kolizi schopná plavby, uvedl mluvčí amerického námořnictva Nathan Christensen. Incident se dále prošetřuje. Vyloďovací plavidlo New Orleans, které slouží k rychlé evakuaci vojáků z pobřeží, pojme až 1100 námořníků, ponorka až 145.

Hormuzský průliv je jednou z nejrušnějších dopravních cest na světě, tankery tudy přepravují čtyřicet procent světové produkce ropy. Kolize amerických plavidel prý lodní cestu nenarušila, po zprávách o nehodě ale vzrostly ceny ropy.

/*json*/{"map":{"lat":27.6056708265,"lng":56.1401367188,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":26.566667,"lng":56.25,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/