Německá laboratoř vyvinula test na odhalení genového dopingu

Kolín (nad Rýnem) – Laboratoř při Německé sportovní univerzitě v Kolíně vyvinula nový test, který by měl být schopen odhalit genový doping. Ten je podle řady odborníků největší hrozbou pro sport blízké budoucnosti. Německý test by měl být schopen odhalit mimo jiné látku GW1516 zvyšující vytrvalost, kterou již letos zařadila Světová antidopingová agentura WADA na seznam zakázaných látek.

„Test už je připraven. Zcela jistě budeme schopni testovat na genový doping na olympijských hrách v Londýně 2012, pravděpodobně to však bude mnohem dříve,“ uvedl vědec Mario Thevis, jenž se na vývoji testu podílel.

Nový způsob analýzy ještě čeká na schválení od Světové antidopingové agentury, nicméně podle Thevise by mu nemělo stát nic v cestě. Pozitivně se k nové látce stavějí i představitelé WADA. „Je to dobrá zpráva a přesně to, co od námi akreditované laboratoře očekáváme,“ řekl vědecký ředitel agentury Olivier Rabin.

Při genovém dopingu neužívá podvádějící sportovec povzbuzující prostředek, ale příslušný genotyp neboli dědictví. Základ dědičnosti buněk potřebných k lepší výkonnosti se tak převádí do tělesných buněk člověka.