USA prosazují Rasmussena do čela NATO

Brusel – Spojené státy americké chtějí, aby se novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance stál dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Dnes to zástupci vojensky nejsilnějšího člena NATO oznámili svým spojencům. O novém šéfovi aliance je tak nejspíš rozhodnuto.

Rasmussen získal již dříve podporu dalších tří významných členů aliance – Německa, Francie a Spojeného království. Spojené státy prý měly dosud za favorita kanadského ministra obrany Petera MacKaye. Bílý dům se rozhodl pro Rasmussena po nedávné návštěvě poradce pro otázky národní bezpečnosti Jamese Jonese v Dánsku.

O nástupci současného šéfa NATO, kterým je nizozemský politik Jaap de Hoop Scheffer, bude aliance rozhodovat na summitu začátkem dubna. Schefferovi vyprší mandát na konci července.

Šestapadesátiletý Rasmussen svého času podpořil válku v Iráku a je znám jako přesvědčený stoupenec angažování Spojených států a NATO v Afghánistánu.

Z českých představitelů zastává zatím nejvyšší funkci v NATO bývalý ministr obrany Jiří Šedivý, který je od roku 2007 asistentem generálního tajemníka aliance pro obrannou politiku a plánování.

NATO
NATO