Deset let po náletech leží v Srbsku 2500 nevybuchlých kazetových bomb

Bělehrad - Jedno desetiletí po leteckých náletech NATO na tehdejší Jugoslávii leží v Srbsku více než 2500 nevybuchlých tříštivých bomb. Nejvíce postižené je jihosrbské město Niš, třetí největší v zemi, a celý jih Srbska.

Podle výzkumu humanitární organizace Norwegian People's Aid (NPA, Pomoc norského lidu) hrozí nebezpečí 160 tisícům lidí. Pokud budou práce na odstraňování nevybuchlého materiálu pokračovat dosavadním tempem, bude munice zcela zlikvidována za dvacet let, píše se ve studii.

Nizozemská, britská a americká letadla před deseti lety na tehdejší Jugoslávii svrhla 37 000 tříštivých bomb, které zabily 31 lidí a 160 jich zranily. Takové bomby se skládají z desítek menších, které se před dopadem rozptýlí po větší ploše. Jejich účinek je proto ničivější.

Severoatlantická aliance zahájila letecké útoky 24. března 1999, aby zastavila srbské vojenské a polovojenské oddíly v Kosovu. Ty totiž předtím násilně vyhnaly několik stovek tisíc Albánců, aby oblast „etnicky vyčistily“. Po 79 dnech náletů tehdejší prezident a autokrat Slobodan Milošević své jednotky z tehdejší srbské provincie stáhl.

Dnes je Kosovo nezávislým státem, který zatím uznalo 56 ze 192 členských zemí OSN. Jde především o USA a většinu zemí Evropské unie, z nichž tak dosud neučinily Kypr, Rumunsko, Řecko, Slovensko a Španělsko.

Mapa Srbska a Kosova
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24