Nový předseda Akademie věd představil své plány

Praha - Přilákání mladých a schopných vědců ze zahraničí, kteří by mohli přinést do české vědy nové nápady a energii, je jedním z hlavních cílů nového předsedy Akademie věd. Devětapadesátiletý fyzikální chemik Jiří Drahoš, který ve středu ve funkci vystřídá dosavadního předsedu akademiků Václava Pačese, to řekl v Praze na Akademickém sněmu, jehož členové zvolí Drahošovy budoucí spolupracovníky, kteří zasednou v akademické i vědecké radě.

„Budeme se snažit vytvářet program na centrální úrovni Akademie věd ve spolupráci s ústavy,“ uvedl Drahoš. Složitým úkolem podle něj však může být shánění peněz na mzdy, aby byly dostatečnou motivací pro mladé vědce nejen z východu Evropy, ale i z vyspělých západoevropských zemí.

Drahoš navazuje na svého předchůdce

Dále chce Drahoš zvýšit kvalitu výzkumu. Vypracování kvalitní metodiky hodnocení práce vědců a jejich výsledků označil za hlavní úkol pro své nástupce dosavadní předseda Akademie věd Václav Pačes. Podle něj bude třeba „zkrotit úřednického ducha“, který ohledně hodnocení vědeckých výsledků vystupuje z připravovaného zákona o podpoře výzkumu.

„Bohužel zmíněná metodika kvalitě příliš nepřeje, ale my doufáme, že se to podaří změnit,“ konstatoval Drahoš. Práce na úkolech, které si stanovil, se nebojí. „Vstupuji do této funkce z pozice místopředsedy, takže to pro mě není nic tak dramaticky nového,“ dodal Drahoš.

Odstupující předseda se rozloučil na Akademickém sněmu a odpoledne pak předal svému nástupci symbolický meč, štít a palcát, aby dokázal bránit akademii před nepřízní.

Drahoše do čela akademie sněm akademiků zvolil 16. prosince loňského roku a prezident Václav Klaus jej do funkce jmenoval 13. března. Drahošovy předchůdce do funkce volili přímo delegáti sněmu, jmenování prezidentem po souhlasu vlády předpokládá až nový zákon.

Předání symbolického palcátu
Předání symbolického palcátu