Mírová konference v Johannesburgu nebude

Johannesburg - Mírová konference, která se koncem týdne měla konat v jihoafrickém Johannesburgu, zatím nebude. Důvodem je neúčast tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Několik nositelů Nobelovy ceny protestovalo proti rozhodnutí jihoafrické vlády, která mu neudělila vízum. Tamní média to odůvodnila tím, že vláda ustoupila nátlaku Číny, která je pro Jihoafrickou republiku důležitým obchodním partnerem.

Konference měla podpořit konání fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice v roce 2010 a jedním z jejích hlavních cílů byla paradoxně role fotbalu v boji proti rasismu a xenofobii. Jihoafrická vláda sice popřela, že by jednala na přímý nátlak Pekingu, zároveň však dnes oznámila, že dalajlama do fotbalového mistrovství světa víza nedostane.

"Chceme, aby pozornost zůstala soustředěna na Jihoafrickou republiku. Návštěva dalajlamy by přesunula centrum pozornosti z Jihoafrické republiky na téma Tibetu," zdůvodnil v pondělí vládní rozhodnutí zabránit dalajlamovi ve vstupu do země prezidentský mluvčí Thabo Masebe. Krátce po vládním prohlášení odřekli v pondělí svou účast na konferenci další laureáti Nobelovy ceny - bývalý jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu a někdejší jihoafrický prezident Frederik de Klerk - i členové Nobelova institutu.