Krize si žádá zoufalé činy, zaměstnanci zadržují manažera

Pithiviers (Francie) - Zaměstnanci farmaceutické továrny v Pithiviers u francouzského Orleansu od včerejška zadržují svého manažera. Požadují, aby firma ustoupila od propuštění zhruba poloviny z 230 zaměstnanců, nebo aby jim dala větší odstupné. Před dvěma týdny došlo k podobné situaci u japonské firmy Sony. Francouzští zaměstnanci tam své manažery zadržovali 24 hodin.

Průmyslový ředitel firmy 3M France, Luc Rousselet, byl v úterý večer rozzuřenými zaměstnanci zabarikádován v kanceláři. Pracovníci manažera odmítali propustit, dokud neodsouhlasí lepší podmínky pro více než stovku lidí, kteří mají zaměstnání opustit.

„Tyhle lidi si mají na rozdíl ode mě na co stěžovat. Věděl jsem, že riskuji, když jsem sem přišel,“ řekl Rousselet reportérům ze své kanceláře, jejíž dveře byly zablokovány skříněmi.

Zaměstnanci povolují svému manažerovi opustit kancelář jen k cestě na toalety a zpět. „Jsem v pořádku. Nikdo mě netýrá a na nic si nemohu stěžovat,“ tvrdí Luc Rousselet.

Pracovníci požadují po vedení firmy více peněz pro odcházející zaměstnance, dále pak garance pro ty, kteří zůstávají, a plat pro ty, kteří stávkují proti krizovému plánu. „Dokud nebudeme mít závazek od 3M, že navýší mzdy a že jsou připraveni k diskusi, bude zde muset pan Rousselet zůstat,“ hrozil zástupce odborových svazů. „Pokud do toho bude chtít zapojit policii, bude si pro ni muset poslat, pak ale nepochybně opustí kancelář bez diskuse o našich podmínkách,“ dodal.

Firma 3M tvrdí, že zaměstnance v Pithiviers je potřeba propustit, protože zdejší nadbytečná kapacita pracovních sil neodpovídá klesající poptávce. Manažer Rousselet tvrdí, že firma již pětkrát se zaměstnanci vyjednávala, dosud se ale v několika bodech prý nepodařilo dosáhnout shody.

/*json*/{"map":{"lat":48.1845728039,"lng":2.25099563599,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.184522730976,"lng":2.2510010004044,"type":"1","description":"Zam\u011bstnanci farmaceutick\u00e9 tov\u00e1rny v Pithiviers od v\u010derej\u0161ka zadr\u017euj\u00ed v kancel\u00e1\u0159i firmen\u00edho mana\u017eera. "}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Americká společnost 3M má pobočky po celém světě, zastoupení má nejméně v 60 zemích. Zabývá se výrobou technologií především pro zdravotnictví a vědu. Dodává ale také produkty pro bezpečnost provozu, kanceláře apod.

Tento incident, kdy si nespokojení zaměstnanci vzali jako rukojmí manažery, není přitom ve Francii první. Před časem pracovníci v továrně Sony na jihozápadě Francie zadržovali přes noc výkonného ředitele a personálního ředitele. Ve Francii v poslední době kvůli ekonomické krizi rostou sociální nepokoje. Více než 2 miliony lidí je nezaměstnaných, stovkám tisíc lidí navíc hrozí, že o práci přijdou.