Světová média rozcupovala Topolánka za „cestu do pekel“

Praha - Výrok českého premiéra Mirka Topolánka, že americká cesta při záchraně ekonomiky je cestou do pekel, vyvolal ve světových médiích kontroverzní reakce. Topolánek to jako šéf předsednické země EU uvedl při svém projevu v Evropském parlamentu. Výroku českého premiéra se věnovaly i globální televizní stanice BBC a CNN.

Českému předsednictví se nepodařilo poskytnout Evropské unii vedení a tento nedostatek bude ještě důležitější v příštích měsících, kdy končí funkční období Evropského parlamentu i Evropské komise, napsal dnes v redakčním komentáři britský list Financial Times. Deník píše, že po zvolení Baracka Obamy mohla nastat nová éra ve vztazích mezi Evropou a USA. Podle listu ale uvrhly Topolánkovy výroky tyto naděje v chaos.

Financial Times také tvrdí, že české předsednictví nemá autoritu a neumí mluvit jednotně za celou Evropu. Ve svém komentáři pak respektovaný ekonomický list napsal, že kolaps české vlády nejen kriticky poškodil české předsednictví, ale také jasně ukazuje na potřebu stálého předsedy EU, což předpokládá Lisabonská smlouva. Podle listu se nyní zdá, že nejméně špatným řešením by byla přechodná vláda, v níž by byla většina ministrů dosud předsedajících unijním schůzkám.

S ostrou kritikou přišel i International Herald Tribune, který je globální edicí amerického listu New York Times. „Deník uvedl, že český posměšek na adresu amerických záchranných balíčků ukazuje na nejednotnost evropského vedení,“ citoval deník redaktor Bohumil Vostal.

Irský deník The Irish Times se bojí toho, že by mohly být poškozeny vztahy mezi Evropou a Spojenými státy. Všímá si i reakce Alexandra Vondry, který českého premiéra v Evropském parlamentu bránil a řekl, že o „cestě do pekel“ nic nezaznělo.

Britský bulvární titul Daily Mail vztáhl Topolánkovy výroky na Británii. Napsal v souvislosti s tím, že britský premiér Gordon Brown je také stoupencem fiskálních stimulů, že „premiér je obviněn z toho, že směřuje do pekel“.

Slovenský list SME si naopak všiml toho, že Topolánek má stále dostatek sebevědomí, přestože jeho vláda přišla o mandát. Připomíná také, že Evropská komise zatím za Topolánkem stojí.

Výroky zahraničních médií:

Financial Times: „Již před krizí se objevovaly stížnosti na špatnou českou organizaci, ale stálé struktury udržovaly (unijní) agendu zhruba v chodu… Ale v době krize by (předsednictví) mělo vést - jak to dělali Francouzi během svého předsednictví a jak se to nepodařilo Čechům.“

Die Welt: „Zmatek, nejistota, strach - to je stav, v němž se EU poslední dva dny nachází. Východisko není v dohledu.“

Financial Times Deutschland: „Namísto předsednictví střídajícího se každého půl roku potřebuje společenství právě v krizových časech silného prezidenta, jenž dokáže vést bez ohledu na vnitropolitické dění v jednotlivých členských státech.“

Basel Zeitung: „Právě Česko, které má s ratifikací evropské Lisabonské smlouvy takové potíže, názorně ukazuje nutnost doplnit půlroční rotující předsednictví stálým předsedou EU, jak se v ní (Lisabonské smlouvě) plánuje.“

Handelsblatt: „Česká vládní krize je odstrašujícím příkladem. Vláda jedné malé země dokázala vtáhnout do svého vnitropolitického nepovedeného divadla celou Evropu.“

Le Figaro: „Jak je zvykem, jakmile nastane krize, jako po promarněných referendech o ústavě v roce 2005 nebo po irském 'ne' Lisabonské smlouvě v roce 2008, je Evropa v pokušení vést pštrosí politiku.“

Nürnberger Zeitung: „Mirek Topolánek, chytrý voják Švejk české politiky, byl na pátý pokus parlamentem svržen. Premiér sice zůstává v úřadu, po Topolánkově hlubokém pádu v Praze ale nechybí silný šéf vlády jen Čechům. Také EU povede v příštích měsících už jen cirkusový klaun na odvolání.“

The Irish Times: „Může to být český názor, ale určitě to není poselství, které by předsednictví mělo jménem celé unie vysílat jen několik dní před summitem skupiny G20.“