Tokio aktivuje obranu proti severokorejské raketě

Tokio - Japonsko dnes rozmístilo antirakety pro případ, že by se plánované odpálení severokorejské střely nezdařilo a její úlomky by spadly na japonské území. Národní bezpečnostní rada schválila rozkaz, který poprvé umožňuje ministrovi obrany mobilizovat protiraketový obranný systém. Oznámil to veřejný rozhlas NHK s tím, že Japonsko severokorejskou raketu zničí, pokud by ona nebo její úlomky spadly na japonské území. Od případného startu bude mít japonské velení 10 minut na to, aby určilo druh rakety a zasáhlo.

Je to poprvé, co Japonsko připravuje protiraketový štít, jeho současná ústava to dovoluje jen při přímém ohrožení. „V souladu s naším plánem na sebeobranu jsem vydal rozkaz, aby byl zneškodněn jakýkoliv objekt vystřelený ze Severní Koreje, který by mohl zasáhnout Japonsko,“  prohlásil japonský ministr obrany Jasukazu Hamada.

Severní Korea oznámila, že mezi 4. a 8. dubnem vypustí komunikační družici a označila severojaponské vody za rizikovou oblast, kam by mohly spadnout její fragmenty. Japonsko a jeho spojenci označili vypuštění za pokus testovat balistickou raketu dlouhého doletu a žádali Severní Koreu, aby od svého plánu upustila. Od vypuštění rakety Severní Koreu nejnověji odrazuje také ruské ministerstvo zahraničí.

Japonsko dnes rovněž nařídilo přemístit některé rakety země-vzduch PAC-3, které jsou rozmístěny kolem Tokia, na své severní pobřeží a vyslalo do tamních vod také dva torpédoborce s protiraketami. Japonsko zároveň Severní Koreu varovalo před dalšími sankcemi, pokud raketu odpálí. Japonský parlament dnes vydal prohlášení, v němž komunistický stát vyzývá, aby zkoušku, která je podle něj porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN, zrušil.

„Pokud Rada bezpečnosti OSN nebo některá země napadne náš mírový program na vypuštění satelitu, budeme to vnímat jako násilný útok a vyhlášení válečného stavu,“ uvedla severokorejská televize KRT.

KLDR má zatím v arzenálech jen zbraně, kterými může ohrozit japonské ostrovy. Rakety s delším doletem roky neúspěšně vyvíjí. Přes třicet metrů vysoká raketa Taepodong 2 ale má doletět až do Ameriky. Její dosavadní testy selhaly. Při prvním letu střela vybuchla několik sekund po startu.