Začíná soud kvůli vraždě dvou britských vojáků

Belfast - Obvinění z vraždy dvou britských vojáků v Severním Irsku padlo na prominentního 41letého radikálního republikána Colina Duffyho. Před soudem se bude zodpovídat ze dvou vražd, pěti pokusů o vraždu a z ilegálního držení střelné zbraně. Britští vojáci byli zabiti při útoku u vojenské základny v okrese Antrim na začátku března. Jde o nejkrvavější útok v Severním Irsku za posledních 12 let.

Oba vojáci byli zastřeleni 7. března při útoku, který vyvolal obavy z návratu sektářského násilí, jež Severní Irsko sužovalo několik desetiletí. Při útoku byli také vážně zraněni další dva vojáci a dva civilisté. K atentátu se přihlásila takzvaná Pravá IRA, což je skupina odpadlíků z Irské republikánské armády (IRA).

Duffy patří k republikánskému proudu, který se rozešel s hlavní severoirskou republikánskou stranou Sinn Fein poté, co přistoupila na dělbu moci v Severním Irsku s probritskými protestanty. Krátce po vraždě vojáků byl v Ulsteru zavražděn také jeden policista. K akci se přihlásila jiná skupinka republikánských odpůrců mírového procesu, která si říká Pokračování IRA. Z vraždy už byli obviněni tři lidé.