Gašparovič údajně kupuje pozemky „po grossovsku“

Bratislava - Za pouhý zlomek tržní ceny údajně v roce 1999 slovenský prezident Ivan Gašparovič a jeho manželka Silvia koupili pozemek v Limbachu u Bratislavy. Prodejcem byla podle nejčtenějšího slovenského deníku Nový čas společnost Železniční stavitelství, kde Gašparovičová působila jako společnice a v jejíž privatizaci se podle některých slovenských politiků Gašparovič výrazně angažoval. Prezident ale tyto informace označil za nesmysl a jeho mluvčí požaduje omluvu. Článek vyšel devět dní před druhým kolem prezidentských voleb, v nichž se Gašparovič utká s Ivetou Radičovou.

„Je to absolutní nesmysl. Já jsem řádně za všechno zaplatil, na všechno jsou doklady,“ řekl Gašparovič novinářům v Žilině. Podle něho se obdobný článek objevil i před prvním kolem prezidentských voleb před pěti dny. Jeho mluvčí Marek Trubač oznámil, že na základě tiskového zákona požádal deník, aby do tří dnů vydal opravu, jinak na něj bude podána žaloba kvůli poškozování dobrého jména.

Nový čas uvádí, že Gašparovičovi získali od Železničního stavitelství parcelu s plochou 594 metrů čtverečních za 300 slovenských korun (asi 270 Kč) za metr čtvereční. Později na ní dostavěli své rodinné sídlo. Deník poznamenal, že tehdy se podle starostky Limbachu Anny Hrustičové pozemky prodávaly i za 2000 slovenských korun (asi 1800 Kč) za metr. V roce 1994, kdy Železniční stavitelství podle Nového času pozemek získalo, měla parcela údajně tržní hodnotu 1000 slovenských korun (přibližně 900 Kč) za metr čtvereční. Vedle pozemku koupili v roce 1999 Gašparovičovi i rozestavěnou vilu, za niž zaplatili 3,5 milionu slovenských korun (asi 3,1 milionu Kč), napsal Nový čas.

Ivan Gašparovič byl jedním z nejbližších spolupracovníků bývalého premiéra a předsedy Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara, s nímž se však v roce 2002 rozešel a kterého v roce 2004 porazil v prezidentských volbách. Právě Mečiar kritizoval roli, kterou Gašparovič sehrál při privatizaci Železničního stavitelství a dalších významných slovenských podniků.

/*json*/{"map":{"lat":48.3096878332,"lng":17.2478485107,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Vladimír Mečiar
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24