Maďarští socialisté navrhují do premiérského křesla Gordona Bajnaie

Budapešť - Maďarští vládnoucí socialisté přišli s dalším návrhem na obsazení premiérské funkce. Na místo Ference Gyurcsánye navrhli ministra národního rozvoje a hospodářství Gordona Bajnaie a požádali své parlamentní spojence, aby jejich volbu podpořili. Gyurcsány odmítl nominaci Bajnaie potvrdit.

Spojenci socialistů, svobodní demokraté, jejichž hlas je zapotřebí k zformování parlamentní většiny, prohlásili, že potřebují čas ke zvážení tohoto návrhu a že se k jeho posouzení sejdou ještě dnes.

Podpora Svazu svobodných demokratů (SZDSZ) zůstává nejistá, jelikož strana už v uplynulých několika dnech odmítla nejméně tři návrhy socialistů a mezi kandidáty, které navrhla, Bajnai není.

Gyurcsány se před týdnem rozhodl odstoupit z úřadu premiéra kvůli špatné hospodářské situaci země. V sobotu rezignoval i na funkci předsedy Maďarské socialistické strany (MSZP). Pokud by socialisté nedokázali najít za něj náhradu přijatelnou pro potřebný počet zákonodárců, musely by být v zemi vypsány předčasné volby.