Pákistánská policie dobyla zpět výcvikové středisko, desítky mrtvých

Islámábád - Pákistánská policie dnes dobyla policejní výcvikové středisko ve městě Láhaur, které v ranních hodinách obsadila skupina ozbrojenců. Oznámila to agentura Reuters. Podle neoficiálních informací přišlo během bojů o život 27 lidí, bilance obětí útoku ale není konečná, protože
podle členů zásahových jednotek mohou být v budově ještě desítky mrtvých. K odpovědnosti za útok se přihlásil vůdce Talibanu v Pákistánu Baitulláh Mehsúd.

Podle nejmenovaných oficiálních zdrojů, na něž se odvolává agentura DPA, bylo při útoku zabito 27 policistů a 95 lidí bylo zraněno. Mrtvých je také několik útočníků. Televizní stanice Al-Džazíra spekulovala až o padesáti mrtvých. Byli zabiti také nejméně čtyři teroristé, podle některých zdrojů jich bylo osm. Tři až šest útočníků bylo zadrženo.

Ministr vnitra Rahmán Málik řekl, že ze čtyř mrtvých útočníků se tři sami vyhodili do vzduchu. Zdůraznil, že útočníci postupovali velmi organizovaně a byli dobře vyškoleni. Jeden z nich byl prý Afghánec.

Za útokem stojí pákistánský Taliban

V zařízení na okraji města se připravovalo asi 850 mladých kadetů na ranní rozcvičku, když na ně útočníci začali střílet z automatických pušek. Použili i několik granátů. „Nějací ozbrojenci vnikli do střediska, hodili granáty a poté začali střílet,“ popsal Reuters incident jeden důstojník.

„Bylo to jako den posledního soudu. Každý sám za sebe. Všichni kluci utíkali do bezpečí,“ líčil v nemocnici jeden z kadetů, kterému se podařilo dostat ven jen s poraněnýma rukama. „Nějaký muž ve světlém oblečení, myslím, že bylo bílé, stál před námi a střílel na nás. Chtěli napáchat tolik škody, kolik jen bylo možné,“ dodával další z mladých policistů.

Příslušníci polovojenských jednotek zaujali pozice na střechách okolních budov a oblast neprodyšně uzavřeli. Elitní jednotka pak dnes ráno místního času provedla útok na budovu, kde se podle odhadů pohybovalo kolem dvaceti ozbrojenců.

K odpovědnosti za útok se přihlásil vůdce pákistánské odnože fundamentalistického hnutí Taliban Baitulláh Mehsúd. „Hlásíme se k tomuto útoku. Byl spáchán jako odveta za údery bezpilotních letounů na kmenová území. Další podobné útoky budou následovat, dokud bude pákistánská vláda nadále podporovat Američany,“ oznámil Mahsúd, který má základnu v pákistánském kmenovém území Jižní Vazíristán poblíž hranic z Afghánistánem.

Na počátku března zaútočili ve stejném městě Láhauru maskovaní ozbrojenci na autobus se srílanským kriketovým týmem a na jeho policejní doprovod. Útočníci, kterým se podařilo uniknout, osm lidí zabili a 15 zranili.

/*json*/{"map":{"lat":32.2313896627,"lng":72.4658203125,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":31.559814532018,"lng":74.28955078125,"type":"1","description":"Nejm\u00ed\u0148 8 policist\u016f zem\u0159elo p\u0159i \u00fatoku na policejn\u00ed st\u0159edisko v p\u00e1kist\u00e1nsk\u00e9m m\u011bst\u011b L\u00e1haur. "}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/