Merkelová a Medveděv: Podobná krize se už nesmí opakovat

Berlín - Ještě před summitem zemí G20 v Londýně se v Berlíně sešla německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Oba politici se shodli na tom, že kvůli světové ekonomické krizi je nutné reformovat světový finanční systém. Merkelová a Medveděv jsou společně také proti protekcionismu, který odsuzují a chtějí, aby byl tento postoj zakotven do závěrů summitu G20.

Medveděv a Merkelová prezentovali v Berlíně hlavně shodu. Na summitu v Londýně chtějí táhnout za jeden provaz. Rusko současnou krizí velmi trpí, mimo jiné i kvůli poklesu cen ropy a plynu. Také Německo se stále více propadá do recese, v zemi je teď 3,6 milionu nezaměstnaných, což je výrazně více než loni.

Merkelová proto žádá vytvoření nové finanční architektury a také jakési charty pro dlouhodobé hospodaření. To vše má zajistit, aby si země v budoucnu nežily nad poměry a aby další podobné krize už nehrozily.

„Jde o to, aby se podobná krize už nikdy neopakovala. Protože všichni musí uznat, že to, co se děje teď, uvrhlo spoustu nevinných lidí a firem do velkého utrpení,“ prohlásila dnes Merkelová. Ruský prezident zdůraznil, že současné světové finanční instituce i měnový systém musejí být modernizovány tak, aby byly uzpůsobené krizím podobným té dnešní. K tomu je nutné poskytnout i dodatečné fondy a prostředky, zdůraznil.

Moskva v neděli zveřejnila svůj soubor návrhů na reformu. Kromě reformy Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) navrhuje vytvoření jakési nadnárodní měny.

Politici vzhledem k blížícímu se summitu NATO hovořili i o bezpečnostních otázkách. Medveděv s Merkelovou mluvil především o znovuobnovení jednání aliance s Ruskem na vysoké úrovni, které bylo přerušeno po konfliktu v Gruzii. Merkelová navrhuje, aby se Rusové také pravidelně setkávali se zástupci EU.

Angela Merkelová a Dmitrij Medveděv
Angela Merkelová a Dmitrij Medveděv