Akce 100 hodin astronomie slibuje zajímavou podívanou

Praha - Ve 130 zemích světa je v plném proudu akce s názvem 100 hodin astronomie. Jedná se o den otevřených dveří na stovkách observatoří, při němž vědci lákají veřejnost k pozorování hvězdné oblohy. Podle odhadů organizátorů by se mohlo pozorování zúčastnit až 10 milionů lidí. Do projektu se zapojilo i několik českých hvězdáren.

Minulý týden chtěli lidé upozornit na nebezpečí klimatických změn a svět tak obletěla vlna zhasínání památek. Nadcházející víkend patří pro změnu hvězdám. „Mezinárodní tým organizátorů má cíl, aby se pozorování účastnilo 10 milionů lidí. Očekává se tak 1500 akcí pro veřejnost,“ říká Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Některé z akcí se odehrávají i v Česku, konkrétně v Ondřejově, Českých Budějovicích nebo Litomyšli, kde proběhlo pozorování v kulisách zámku. Otevřeno však bude mít i mnoho veřejných hvězdáren. „Příroda konečně zabrala a po dlouhé etapě, kdy kvůli oblačnosti nebylo vidět na obloze nic, to teď vypadá, že se víkend vydaří,“ doufá astrofyzik Jiří Grygar.


Pozorovat se ale dá i z pohodlí domova, na internetu. K dispozici je celkem 80 špičkových dalekohledů světa. Na webových stránkách probíhá celodenní přímý přenos, kde se představují špičkoví astronomové a jejich zařízení. „Do projektu jsou zapojeny takové dalekohledy jako Hubblův teleskop nebo Evropská jižní observatoř. Stojí to určitě za to,“ láká Suchan.

Jde o jednu z největších akcí k mezinárodnímu roku astronomie. 100 hodin astronomie potrvá do neděle. Noční pozorování oblohy přitom může začít zajímavou atrakcí hned při soumraku. Podle astronomů se dají i na české obloze očekávat zajímavé optické jevy po výbuchu sopky Mt. Redoubt na Aljašce.

Hvězdná obloha
Hvězdná obloha