V Antarktidě se kvůli tání láme ledový most

Antarktida - Na západě Antarktidy popraskal ledový most, který držel kru velikosti Jamajky. Jak ukázaly satelitní snímky Evropské vesmírné agentury, Wilkinsův ledový šelf se zřejmě odpojí. Vědci to považují za důkaz globálního oteplování. Pokud se ledový most propadne, pak otevře cestu mořským proudům, které budou stupňovat tání Wilkinsonova ledového šelfu.

„Je úžasné, jak led popraskal. Ještě před dvěma dny byl nedotčený,“ řekl glaciolog David Vaughan nad satelitními snímky Wilkinsova ledového šelfu. Podle obrázků 40kilometrový pás ledu, který zřejmě drží Wilkinsův ledový šelf, ve svém nejužším místě popraskal. Takové dramatické změny nejsou přitom podle glaciologa v Antarktidě tak časté.

Tyto změny navíc mohou předcházet zřícení ledového mostu, který ční z vody do výšky asi 20 metrů. To by pak otevřelo cestu mořským proudům k ledovému šelfu, což by ještě uspíšilo jeho tání.

„Můj pocit je takový, že ztratíme více ledu,“ dodává Vaughan. Ledové šelfy plují na vodě a jejich tloušťka může dosahovat stovek metrů. Za posledních 50 let v Antarktidě ustoupilo nebo se rozpadlo devět dalších ledových šelfů.

Wilkinsův ledový šelf

Nachází se přibližně 1000 kilometrů od Jižní Ameriky. Jde o obrovskou masu ledu, která leží na mořské hladině, ale je spojená s pevninským ledovcem. Šelf má rozlohu 13 tisíc čtverečních kilometrů.