Střelec zabíjel v budově německého soudu

Landshut - Dva mrtvé si vyžádal dnešní útok střelce v budově okresního soudu v Landshutu na jihu Německa. Jedním z mrtvých je sám útočník, další obětí je podle mluvčí soudu jeho příbuzná. Při útoku byli další dva lidé těžce zraněni, tři osoby utrpěly lehká zranění. Motiv zabíjení zatím není jasný, jde ale zřejmě o rodinný spor. Čin nyní vyšetřují policisté.

Mluvčí soudu na dnešní tiskové konferenci přiblížil, jak k tragédii došlo. Podle něj v 10:15 vyšli z jednacího sálu v prvním patře účastníci dědického sporu. Šedesátiletý muž z jihobavorského Dingolfingu u Landshutu, který byl u procesu mezi diváky, začal na chodbě náhle střílet. Zabil svou 38letou švagrovou, další dva lidé utrpěli při střelbě vážná zranění a několik dalších osob má zranění lehčí.

Střelec svou švagrovou zasáhl do hlavy. Žena hned nezemřela, ale oživovací pokusy byly marné. Vážná zranění utrpěl i jeden z právních zástupců a další žena. Oba byli převezeni do nemocnice, nejsou ale v ohrožení života. Střelec následně vešel zpět do jednací síně, kde soudci oznámil, že právě zastřelil svou příbuznou. Soudce se útočníka zeptal, jestli má něco i proti němu. To ale střelec odmítl. Poté odešel do jiné místnosti, kde se zastřelil.

Na místě okamžitě nastal chaos, zhroutily se telefonní linky. Do budovy soudu vtrhla speciální policejní jednotka. Žádné další výstřely už ale nezazněly a situace se pomalu uklidnila.

Vyšetřovatelé prohlásili, že dnešní případ není typickou akcí šíleného střelce. Krveprolití údajně souvisí s dědickými spory, které se v pachatelově rodině táhnou mnoho let. V dnes projednávaném případu prý šlo o dům v Augsburgu, o který se přetahovalo sedm sourozenců.

Zanechal pachatel dopis na rozloučenou?

Jeden ze střelcových příbuzných zveřejnil dopis na rozloučenou, podle policie je ale nutné prověřit, zda ho skutečně napsal vrah. Pisatel si v listu stěžuje na údajný teror páchaný jeho příbuznými, který trvá desetiletí, i na letité právní spory. „Dnes je to moje poslední ráno,“ stojí v dopise. Podle něj se střelec necítil být vrahem a chtěl potrestat své příbuzné za jejich chování. „Zaplatím za to nejvyšší cenu - zaplatím svým životem.“

Jak se mohl dostat ozbrojený muž k soudu?

Média se nejdříve ptala, jak se do budovy soudu dostal ozbrojený muž. Vysvětlení je ale takové, že k civilnímu procesu může bez kontroly v podstatě kdokoli. Veřejnost se nyní ptá, zda by se neměla bezpečnostní opatření zpřísnit. Střelec podle zveřejněných informací vlastnil celkem tři zbraně. Povolení k tomu měl od roku 1974.

Bavorská vláda po dnešním útoku oznámila, že už po Velikonocích začne projednávat také zpřísnění zákona o držení zbraní. S tím se začalo, když 11. března zaútočil sedmnáctiletý Tim Kretschmer na střední školu ve Winnendenu. Během svého běsnění zabil 15 lidí, pak obrátil zbraň sám proti sobě.

/*json*/{"map":{"lat":48.9802169854,"lng":12.0959472656,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.523881202593,"lng":12.139892578125,"type":"1","description":"Dva mrtv\u00e9 si vy\u017e\u00e1dal dne\u0161n\u00ed \u00fatok st\u0159elce v budov\u011b okresn\u00edho soudu v Landshutu na jihu N\u011bmecka."}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/