Castro se sešel s americkými kongresmany

Havana - Kubánský prezident Raúl Castro se vůbec poprvé od svého nástupu do úřadu v pondělí sešel s členy amerického Kongresu. V Havaně přijal celkem šest demokratických politiků, kteří na Kubu přijeli minulý týden. Členka delegace Barbara Leeová uvedla, že skupina přijela naslouchat Kubáncům a mluvit s nimi. To by mohlo signalizovat zlepšování vzájemných vztahů mezi USA a Kubou.

„Jednali jsme o všech otázkách nutných k navázání běžných vztahů mezi našimi zeměmi,“ řekla Leeová. Američtí kongresmani jednali s kubánským prezidentem čtyři hodiny, debatu označili za konstruktivní. „Jsem přesvědčena, že Raúl Castro chce mít normální vztahy se Spojenými státy. Myslí to vážně,“ dodala Leeová.

Kubánská administrativa ale taková nadšená slova nevolila, schůzku jednoduše označila za „širokou výměnu názorů na řadu témat s důrazem na budoucí rozvoj bilaterálních vztahů a hospodářských kontaktů po nástupu nové americké vlády“.

V posledních dnech se poměrně často spekuluje o oteplování vztahů mezi Kubou a USA. Americká média o víkendu informovala, že Obama plánuje zrušit omezení, která rodinám kubánského původu žijícím v USA komplikovala cestování a zasílání peněz na Kubu.