Voronin obvinil opozici z puče, hlasy se asi přepočítávat nebudou

Kišiněv - Moldavský prezident Vladimir Voronin dnes v televizi obvinil opoziční demonstranty z pokusu o státní převrat a vyjádřil odhodlání bránit stát a jeho integritu všemi prostředky. Krátce předtím oznámená dohoda vlády s opozicí o přepočítání hlasů podle agentury Reuters zřejmě padla, protože jeden z předáků opozice její existenci popřel.

„Vše, co (opoziční demonstranti) učinili za posledních 24 hodin, nemůže být označeno jinak než jako pokus o státní převrat,“ řekl Voronin v televizním vystoupení. „Opoziční předáci se vydali na cestu násilného převzetí moci. Příslušné orgány podniknou s rozhodností vše na obranu státu proti vůdcům pogromu,“ dodal.

Krátce předtím opozice popřela dohodu o přepočítávání hlasů. „Žádné usnesení o tomto tématu nebylo přijato,“ řekl agentuře AFP jeden z opozičních předáků Iuri Tchokan. „Státní orgány nevyhověly našim požadavkům. Čekáme na odpověď a zůstáváme v ulicích,“ dodal.Několik zdrojů, mezi nimi i Tchokan, předtím uvádělo, že přepočítávání hlasů se uskuteční asi do deseti dnů, v závislosti na technických možnostech takového procesu.

Demonstrace, které dnes v Moldavsku propukly po ohlášení vítězství komunistů v nedělních parlamentních volbách, přerostly v násilnosti. Skupiny demonstrantů pronikly do budovy parlamentu i do prezidentského sídla. Při požáru v parlamentu zahynula podle moldavské televize jedna žena.