Člun s Phillipsem a několika hlídači se nachází asi 30 kilometrů od pobřeží a podle některých zdrojů jim pravděpodobně došlo palivo. „S vodou a jídlem by neměli mít problémy. Ty mohou mít s klaustrofobií, mořskou nemocí nebo vedrem. Myslím, že po několika dalších dnech piráti radši půjdou do vězení, než aby tam zůstali,“ uvažuje Rick Gurnon z Massachusettské námořní akademie. Podle včerejších zpráv měli zadržovatelé v plánu přemístit Phillipse z člunu na jiné plavidlo, k tomu však nedošlo.
Čtveřice somálských únosců je údajně ozbrojená pistolemi a kalašnikovy. Podle americké armády se k nim v sobotu pokusil proniknout průzkumný člun. Piráti ho ale zahnali výstřely do vzduchu. V oblasti jsou americké válečné lodě a snaží se únoscům zabránit, aby se dostali na pevninu. „Kdybych v oblasti velel americkým vojákům, nenechal bych nikoho, aby se ke člunu kapitána Phillipse přiblížil. A myslím, že přesně takové příkazy velitelé mají,“ dodává Gurnon.
Phillipsova loď je již v rukou Američanů
Loď Maersk Alabama i se zbývající posádkou se nyní nachází u keňské Mombasy. Američtí agenti FBI zde provádějí vyšetřování plavidla a prozatím nechávají posádku na jeho palubě. Únosy malých soukromých plavidel, ale i velkých nákladních a výletních lodí jsou v posledních letech v Adenském zálivu téměř na denním pořádku. Západní spojenci nasadili proti pirátům se souhlasem Somálska a OSN vojenské loďstvo, ale útoky nepřestávají.
Somálští piráti varovali před jakýmkoli násilným pokusem osvobodit Richarda Phillipse. V takovém případě mohou kapitána podle dřívějších prohlášení dokonce zabít. Americký zajatec je pro ně však v tuto chvíli důležitý a s jeho pomocí se piráti drží se spojeneckými vojsky navzájem v šachu. Americké námořnictvo by podle obav pirátů mohlo sáhnout k podobnému přepadu jako francouzské komando, které v pátek z unesené jachty osvobodilo 3 rukojmí. Jeden z pasažérů při akci zahynul.