Agentura Reuters uvedla, že Demjanjuka vyvezli z domu v invalidním vozíku a po krátké lékařské prohlídce ho před zraky plačící manželky odvezli v dodávce.
Automechanik v důchodu Demjanjuk se narodil na Ukrajině a dostal křestní jméno Ivan. Po druhé světové válce se odstěhoval do USA a získal americké občanství. V roce 2002 mu ho ale tamní úřady odebraly. Nebyl deportován, protože ho žádná země nechtěla přijmout. V USA žije bez státní příslušnosti v Clevelandu.
Podle německého centrálního úřadu pro objasňování nacistických zločinů, který ho chce postavit před soud, je dost důkazů o tom, že Demjanjuk jako dozorce s přezdívkou Ivan Hrozný osobně vodil v Sobiboru Židy do plynových komor. V roce 1988 byl za podíl na masovém vyvražďování Židů v Jeruzalémě odsouzen k smrti, trest mu byl ale později zrušen.
„Jestliže americké úřady říkají, že tenhle člověk má u nás zůstat, pak by ho měli nechat na pokoji,“ říká jeden z Demjanjukových sousedů. Druhý však má opačný názor: „Z toho, co jsem četl, usuzuji, že by se měl zodpovídat z těch zvěrstev.“
Demjanjuk se brání, že jako voják Rudé armády padl do zajetí a proti Sovětům začal bojovat až v roce 1944. Že byl členem brutalitou proslulých dozorců vycvičených v táboře Trawniki, odmítá. Na svou obranu má velký argument: izraelský Nejvyšší soud ho před 16 lety zprostil trestu smrti. I přes svědectví někdejších vězňů žaloba neprokázala, že skutečně je dozorcem Ivanem Hrozným.
Přestože teď má německá prokuratura hromadu nových důkazů - s největší pravděpodobností už je Demjanjuk za svého života neuslyší.
