Severní Korea obnoví své jaderné zařízení na obohacování plutonia

Pchjongjang - Severní Korea zastavila spolupráci s pozorovateli jejího jaderného programu z OSN a vykázala je ze země. Dala taky na vědomí, že opustí šestistranné rozhovory o ukončení programu a obnoví provoz zařízení na výrobu plutonia, ze kterého se dají vyrobit atomové zbraně. Pchjongjang tak reaguje na to, že Rada bezpečnosti OSN odsoudila odpálení její rakety.

Obamova vize světa bez jaderných zbraní se vzdaluje

Při pražském projevu netušil Barack Obama, že jeho představa o světu bez jaderných zbraní narazí na velkou překážku. Necelých 10 dní od jeho projevu musí řešit nejzávažnější zádrhel v jaderné bezpečnosti za poslední roky. „Obnovíme jaderné zařízení na obohacování uranu, které jsme odstavili při šestistranných rozhovorech,“ informovala moderátorka severokorejské státní televize KRT.

Severokorejci se navíc rozhodli dramaticky opustit  kulatý stůl s Amerikou, Čínou, Ruskem, Japonskem a Jižní Koreou. Doposud Pchjongjang díky účasti u kulatého stolu získával humanitární pomoc výměnou za ústupky v jaderném zbrojení. „Doufáme, že se šestistranné rozhovory obnoví, abychom dosáhli Korejského poloostrova bez jaderných zbraní,“ podotkl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Napětí by se dalo krájet

Napětí na rozděleném poloostrově je ale v těchto dnech až k prasknutí. Američané s Jihokorejci zahájili vojenské cvičení, které Severokorejce pravidelně rozčiluje. Podle slov Michel E. Newman, velitele 51. operační skupiny amerického letectva, je důležité ukázat schopnost bránit se jakékoliv hrozbě.

Nejvíc jaderné napětí pociťuje 23 milionů Severokorejců, kteří patří k nejchudším obyvatelům planety. Jako první zpřísnili sankce Japonci a to ve formě, že žádné severokorejské lodě už si od nich stará kola a lednice neodvezou. „Sankce situaci ztíží, ale nic to nezmění na přístupu KLDR k raketám a jadernému programu,“ konstatoval profesor mezinárodních vztahů Čínské lidové univerzity Š'Jin-Chung.

Rozhodující vliv na KLDR bude zřejmě mít Rusko a Čína

Podle odborníků je bojkot rozhovorů jen první připomínkou prezidentu Obamovi, že KLDR stojí o pozornost. Jak dlouho bude Pchjongjang bít kvůli kritice z OSN na poplach, nelze s jistotou říct. Největší páky na přesvědčení znovuzvoleného vůdce Kim Čong-ila mají jeho klíčoví obchodní partneři - Rusko a Čína.

Severokorejci se chystají na obnovení činnosti jaderných zařízení.
Severokorejci se chystají na obnovení činnosti jaderných zařízení.
Více fotek
  • Severokorejci se chystají na obnovení činnosti jaderných zařízení. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/420/41904.jpg
  • Jihokorejské vojenské námořnictvo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/782/78176.jpg