Somálští piráti napadli další americkou loď

Mogadišo - Somálští piráti zaútočili na další americkou nákladní loď. Stříleli na ni, na palubu se jim ale proniknout nepodařilo. Včera navíc unesli dvě další plavidla - libanonské a řecké - a napadli loď plující pod liberijskou vlajkou. Vůdci útočníků slibují pomstu za nedávnou americkou a francouzskou záchrannou akci, při níž bylo několik únosců zastřeleno. Dosud se piráti snažili se zajatci zacházet slušně v očekávání vysokého výkupného.

Na loď Liberty Sun plující pod americkou vlajkou zaútočili piráti raketami a samopaly, ale nepodařilo se jim dostat na její palubu. Posádka plavidla vyšla z útoku nezraněná, ale loď utrpěla škody. Plavidlo okamžitě požádalo o pomoc americké vojenské námořnictvo a nyní pluje pod eskortou. Loď veze z Houstonu americkou pomoc do keňské Mombasy, upřesnila společnost Liberty Maritime.

Šlo o druhý útok pirátů na americkou loď za poslední týden. V neděli zabili američtí odstřelovači tři somálské piráty a osvobodili kapitána nákladní lodi Maersk Alabama, kterého piráti drželi pět dní jako rukojmí.Na boj s piráty se chystá i somálská vláda

Kromě mezinárodních námořních jednotek se na boj s piráty připravuje také somálská vláda. „Shromažďujeme aktuální informace o činnosti pirátů od zpravodajských služeb. Chceme vědět, jak tyto skupiny pracují, jaké mají kontakty a kdo je podporuje. Brzy proti nim zasáhneme,“ slíbil somálský premiér Omar Abdirashid Ali Sharmarke. Podle něj nestačí ovládnout piráty na moři, je třeba zničit jejich základny na pevnině a  zabránit jim dostat se na moře.

„Kdyby mezinárodní společenství a Američané na to poskytli nejméně pět procent z peněz, které vynakládají na boj na moři, tak bychom pirátství zastavili,“ řekl premiér. Od loňského podzimu vyslalo válečné lodě k somálským břehům už 16 zemí. O umístění bitevních křižníků uvažují teď také Spojené státy.

Piráti ale ve svých akcích nepolevují - v březnu jim padlo do rukou celkem 15 nákladních lodí, v dubnu prozatím dalších deset. Jen během úterý neúspěšně napadli dvě plavidla a další dvě unesli. V pondělí v noci přepadli řeckou loď na její cestě z Jordánska do Indie. Po několika hodinách unesla jiná skupina - asi 150 kilometrů od somálského pobřeží - libanonskou nákladní loď plující pod vlajkou státu Togo.

Francouzi zajali další piráty

Francouzské námořnictvo dnes při útoku na pirátskou mateřskou loď v Indickém oceánu zadrželo 11 námořních lupičů. Francouzští vojáci zaútočili na desetimetrové pirátské plavidlo, které se pohybovalo asi 900 kilometrů východně od keňského přístavu Mombasa, brzy ráno poté, co jej v noci sledovali. Na jeho palubě našli vedle 11 pirátů dva útočné rychlé čluny a 17 sudů s 200 litry pohonných hmot.

Stopu zločinců sledovali francouzští vojáci již od úterý, kdy vrtulník vyslaný z armádního plavidla zabránil přepadení liberijské nákladní lodi Safmarine Asia. Po nezdařeném útoku se piráti vydali směrem ke své mateřské lodi. Vrtulník francouzského námořnictva je však sledoval.

Somálský premiér Omar Abdirashid Ali Sharmarke
Somálský premiér Omar Abdirashid Ali Sharmarke
Více fotek
  • Somálský premiér Omar Abdirashid Ali Sharmarke autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/802/80113.jpg
  • Somálští piráti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/802/80115.jpg