Čína vypustila další satelit

Peking - Čína poslala na oběžnou dráhu kolem Země druhý satelit. Peking se snaží vybudovat ve vesmíru vlastní navigační systém Pej-tou, který je alternativou k americkému systému GPS. Americké vládní zdroje uvádí, že Čína už vypustila pět navigačních družic. Agentura Nová Čína však píše, že jde teprve o druhý start a obě družice pokrývají pouze území Číny a přilehlé oblasti. Satelit vynesla do vesmíru raketa Dlouhý pochod 3C z kosmodromu Si-čchang v jihozápadní provincii S'-čchuan.

Podle čínské agentury se Peking snaží ve vesmíru vybudovat navigační systém, který má být „klíčovou součástí čínské vesmírné infrastruktury“. Zatím není jasné, jak daleko se Čína v realizaci tohoto projektu dostala.

Systém Pej-tou by měl být hotový do roku 2015 a potřeba na něj bude 30 dalších satelitů, uvádí Čína. Deset z nich by mělo být na oběžnou dráhu vyneseno do konce příštího roku. Kromě toho se Čína podílela také na satelitním navigačním systému Galileo a jedná s Ruskem o spolupráci na jeho polohovém systému GLONASS.

Čína vypustila do vesmíru desítky satelitů různých typů s více než devadesátiprocentním startovacím úspěchem. Patří mezi ně například telekomunikační satelity Tung-fang-chung (Východ je rudý), od nichž jsou navigační družice Pej-tou (Severní centrum) odvozené.
Satelit Pej-tou
Satelit Pej-tou