Americký voják odsouzen na doživotí za vraždu 4 iráckých zajatců

Washington - Americký vojenský soud odsoudil rotmistra Johna Hatleyho na doživotí za promyšlené vraždy 4 spoutaných iráckých zajatců. V roce 2007 podle poroty dohlížel na to, aby další vojáci z jeho roty střelili 4 Iráčany do hlavy a pohodili je do kanálu. Dva Hatleyho spolupachatele už letos vojenský soud vinnými z vražd shledal. Hatley může po odpykání části trestu požádat o prominutí zbytku.

Podle prokuratury spolu s dalšími vojáky na jaře roku 2007 zajal John Hatley v západním Bagdádu čtyři irácké muže. Ty zatkli Američané proto, že v domě, kam se muži běželi schovat, byly zbraně. Hatley pak podle soudu dohlížel na to, že byli všichni čtyři muži střeleni do hlavy, jejich těla pak vojáci pohodili do kanálu. Obhájce ale tvrdil, že pro to neexistují důkazy, jelikož se ostatky obětí nikdy nenašly. Ani sám Hatley se k činu nepřiznal.

Prokurátor však na základě svědeckých výpovědí usoudil, že šlo o „naprosté porušení disciplíny a o zločiny považované u vojáka za vůbec nejhorší“. „Obžalovaný se stal soudcem, porotou i popravčím,“ řekl.

Dva Hatleyho společníci byli letos už odsouzeni. Jeden na doživotí, druhý ke 35 letům vězení. Jeden se totiž k vraždě přiznal, druhý připustil, že při činu pomáhal. V případu byli obžalováni ještě další dva vojáci, ale proti nim letos soud žalobu zrušil.