Všichni účastníci konference OSN se překvapivě shodli

Ženeva - Všech 140 účastníků konference OSN proti rasismu se překvapivě shodlo na deklaraci, která vyzývá svět k boji proti netoleranci. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na mluvčího OSN. Návrh závěrečné deklarace přitom vyvolával spory a mnohé státy s ním nesouhlasily. Vadily jim původní formulace o blízkovýchodním konfliktu, které prý působily jako jednostranné odsouzení Izraele.

Spor se vedl i o požadavek muslimských zemí, aby se v prohlášení objevila pasáž odsuzující hanobení víry - jako reakce na otištění karikatur proroka Mohameda. Podle západních zemí by ale takový text mohl znamenat omezení svobody názoru.

Deklaraci mělo přitom fórum přijmout až poslední den konference, tedy v pátek. Podle DPA byla nečekaně schválena už dnes z obavy, že pokud by se o ní dál vyjednávalo, mohl by se text po diskusích ještě měnit.    

Írán vytkl českému velvyslanci porušování lidských práv státy EU 

Česko už se konference neúčastní. Opustilo ji v pondělí poté, co na ní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád obvinil Izrael z rasismu. Od počátku ji bojkotují USA, Izrael i několik dalších západních zemí. Reakce západních zemí na Ahmadínežádovy výroky měly ještě dnes dohru, íránské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého velvyslance v Teheránu.

Jako zástupci současné předsednické země Evropské unie mu tlumočilo znepokojení íránské strany nad údajným „narůstajícím porušováním lidských práv“ v členských státech unie a jejich „nedostatečným zájmem o boj proti rasismu“, oznámila íránská oficiální agentura IRNA. Tyto případy se mají týkat porušování lidských práv zejména „vražd aktivistů bojujících za lidská práva, vražd cizinců policisty a překážek pro vzdělávání muslimských menšin v určitých státech“.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové šéf zastupitelského úřadu ČR v Íránu zároveň předal íránské straně bilaterální demarši protestující proti projevu prezidenta Ahmadínežáda. 

Ženevská konference navazuje na jednání, které se konalo v roce 2001 v jihoafrickém Durbanu. Před osmi lety se na akčním programu k potírání diskriminace dohodlo kolem 170 zemí. Ani tehdejší jednání se ale neobešlo bez diplomatických roztržek. Kvůli protiizraelským postojům některých arabských zemí, které chtěly sionismus definovat jako rasismus, opustily tehdy fórum americká a izraelská delegace.

Hlavní body deklarace:

K rasové a náboženské nesnášenlivosti:
Vyjadřuje politování nad celosvětovým nárůstem projevů nesnášenlivosti a rasového a náboženského násilí, a to včetně antisemitismu, nenávisti vůči islámu, nesnášenlivosti vůči křesťanské víře a protiarabského nepřátelství.

K otroctví, apartheidu, kolonialismu a genocidě:
Připomíná, že otroctví a obchod s otroky, a to včetně obchodu s otroky přes Atlantický oceán, apartheid, kolonialismus a genocida nesmějí být nikdy zapomenuty a z tohoto hlediska je nakloněna krokům, které jsou podnikány k uctění památky obětí.

K holokaustu:
Připomíná, že holokaust nesmí být nikdy zapomenut.

K domorodým národům:
Vítá přijetí deklarace OSN o právech domorodých národů… a v této souvislosti nabádá státy, aby přijaly všechna nezbytná opatření, jež vedou k naplnění práv původních národů v souladu s mezinárodními instrumenty k neokleštěným lidským právům.

O migrantech:
Vyzývá státy, aby zabránily projevům rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a nesnášenlivosti, která je s nimi spojená, a to v hraničních oblastech a na hraničních přechodech, zejména vůči imigrantům, uprchlíkům a žadatelům o azyl, a v této souvislosti povzbuzuje státy, aby zkoncipovaly a uplatňovaly vzdělávací programy pro příslušníky pořádkových sil, imigrační služby a pracovníkům na hraničních přechodech… s cílem povzbudit jejich odmítavý postoj proti rasismu, rasové diskriminaci, xenofobii a nesnášenlivosti z nich vyplývající.