Merkelová se musela kvůli bombě evakuovat ze svého bytu

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová musela být o tomto víkendu evakuována ze svého bytu v centru Berlína. Nedaleko něj byla totiž objevena nevybuchlá bomba z druhé světové války. Sto kilogramů těžká letecká puma vězela podle zprávy deníku Bild am Sonntag pouhých deset centimetrů pod povrchem a od Merkelové bytu byla vzdálena jen sto metrů. Bombu objevili stavební dělníci v pátek před 18. hodinou, zhruba o šest hodin později ji pyrotechnici zneškodnili a pak byla podle policie převezena k odpálení do čtvrti Grünewald, napsala dnes agentura DPA.

Kvůli bombě údajně sovětské výroby se v pátek večer zhruba na šest hodin zastavil život na celém Muzejním ostrově na řece Sprévě, na němž se nachází berlínský muzejní komplex, který je zapsán na listině Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Oblast byla uzavřena pro pěší i veřejnou dopravu, zrušena byla divadelní představení. Kromě Merkelové muselo načas opustit své domovy i zhruba 60 dalších obyvatel několika sousedních budov. Berlínský dopravní podnik jim dal k dispozici autobus, v němž čekali na povolení k návratu u drobného občerstvení.

Angela Merkelová ovšem mezi nimi nebyla. Podle mluvčího německé vlády prý kancléřka beztak chtěla v pátek večer z Berlína odjet. „Kancléřka nemusela měnit své plány na páteční večer,“ řekl dnes mluvčí agentuře DPA.

Jiní lidé ovšem ano. Berlíňané a turisté se nemohli procházet mezi Muzejním ostrovem, Fridrichstrasse a bulvárem Unter den Linden. Zhruba 150 policistů zcela zablokovalo okolní oblast v okruhu 300 metrů od místa nálezu na volném prostranství před Novým muzeem. Asi dvě a půl hodiny nejezdily na postižených linkách regionální ani dálkové vlaky.

Za druhé světové války byly na Berlín svrženy statisíce pum. Podle expertů potrvá odstranění bomb a různé munice ještě desetiletí.