Uvidíme se u soudu, vzkazuje Walęsa Kaczyńskému

Varšava - Bývalý a současný polský prezident se sejdou v soudní síni. Někdejší vůdce protikomunistického hnutí Solidarita a nositel Nobelovy ceny za mír Lech Walęsa zažaloval současnou hlavu státu Lecha Kaczyńského. Ten loni v červnu v televizi prohlásil, že Walęsa byl agentem komunistické tajné policie, která ho vedla pod krycím jménem Bolek. Walęsa obvinění odmítá a žádá od prezidenta omluvu a v přepočtu 600 tisíc korun odškodného.

„Na omluvu jsem čekal dost dlouho. Prezident sliboval, že nebude porušovat zákony. Mně soud potvrdil, že jsem Bolkem nebyl,“ řekl novinářům Walęsa. Připomněl tak potvrzení z roku 2005, podle něhož nebyl policejním agentem.

První postkomunistický prezident Polska se už v roce 2000 obrátil kvůli své lustraci na soud a ten ho zprostil obvinění. Spekulace o jeho minulosti ale neustávají a historici pochybují, že by hrozba soudních procesů odstrašila odborníky, kteří zkoumají komunistickou minulost. Walęsa totiž doufá, že se mu procesem se současnou hlavou státu podaří jednou provždy ukončit debaty na toto téma.

Mezi bratry Kaczyńskými a Walęsou nyní panuje otevřené nepřátelství. Walęsa si je přitom na počátku 90. let, kdy byl zvolen do čela státu, vybral za své nejbližší spolupracovníky.