Americké bomby zabily 147 afghánských civilistů

Kábul - Při pondělním a úterním bombardování západního Afghánistánu americkými jednotkami zahynulo 147 lidí. Původní údaje hovořily o stovce mrtvých. Pokud se bilance potvrdí, půjde o největší masakr civilistů v bojích v Afghánistánu od roku 2001, kdy byla zahájena invaze amerických sil za svržení fundamentalistického hnutí Taliban.

Jména obětí shromáždil a předal kábulským vyšetřovatelům člen místní provinční rady. V jedné lokalitě bylo podle něj při útoku zabito 55 lidí a ve druhé 92. Mnozí mrtví podle něj byli pohřbeni v hromadných hrobech.

Boje v provincii Faráh v jihozápadní části země probíhaly od pondělí a spojenecká letadla prý bombardovala i domy, v nichž se mezi civilisty ukrývali radikálové z Talibanu. Střetům předcházel pondělní incident, při němž Talibové v jedné z vesnic zabili tři civilisty, které obvinili ze špionáže pro vládu.

/*json*/{"map":{"lat":34.4408935714,"lng":62.1798706055,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/