Chávez opět znárodňuje. Tentokrát ropné firmy

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez poslal vojáky, aby asistovali při znárodňování několika  ropných firem. Většinou jde o menší dodavatelské a servisní společnosti. Těm státní ropný kolos PDVSA dluží miliardy dolarů. Majitelé zestátněných firem sice mají nárok na odškodné, ale jen v podobě obligací. Peníze nedostanou.

Venezuelské Národní shromáždění přijalo v pátek zákon, který vládě umožňuje převzít kontrolu nad některými dodavateli ropných služeb. Chávez již před dvěma lety znárodnil hlavní ropné pole v hodnotě několika miliard dolarů. Nyní se zaměřil na menší společnosti, kterým není vláda schopná kvůli prudkému poklesu cen ropy splácet své závazky.

„Šedesát soukromých firem dnes přestává existovat a nebudou nám chybět. Teď můžeme ukázat, že budeme mnohem efektivnější při správě našeho průmyslu,“ prohlásil Chávez.

Venezuelská státní ropná společnost PDVSA se nedávno dostala do sporu s domácími i zahraničními poskytovateli ropných služeb, kteří pomáhají těžit místní těžkou ropu. PDVSA pozdě platí své závazky těmto firmám a požaduje po nich vyjednání nových kontraktů za nižší ceny, protože podle ní jsou současné kontrakty s firmami vlivem klesajících cen ropy nadhodnocené. „To, co patří PDVSA, patří venezuelskému lidu, ne buržoasii, olicharchům nebo imperialistům,“ uvedl Chávez.

Nový zákon umožňuje vládě odškodnit majitele firem za zabavení majetku pouze obligacemi, a ne v hotovosti. Vláda hodlá co nejdříve zveřejnit seznam firem, které podle nového zákona převezme. Zřejmě to budou převážně firmy, vůči kterým má PDVSA největší závazky a které se kvůli tomu dostaly do vážným finančních problémů.

PDVSA na konci loňského roku dlužila dodavatelům ropných služeb osm miliard dolarů (159 miliard Kč).