Rakousko si připomnělo osvobození Mauthausenu

Vídeň - V neděli uplynulo 64 let od chvíle, kdy se na svobodu dostali vězni nacistického koncentračního tábora Mauthausen v Rakousku. Připomínkové akce se vedle sedmi tisíc lidí zúčastnil i rakouský prezident Heinz Fischer a duchovní pěti různých náboženství. Všichni odsoudili projevy pravicového extremismu. V Mauthausenu a jeho pobočných táborech přišlo během druhé světové války o život přes sto tisíc vězňů ze všech zemí Evropy. Celkem těmito zařízeními prošlo nejméně 200 tisíc lidí.

Vzpomínkovou slavnost narušila skupinka maskovaných neonacistů. Podle rakouské policie došlo k incidentu v pobočním táboře Ebensee, kde provokatéři přerušili oslavy skandováním nacistického pozdravu Heil Hitler. Ještě než stačila policie zasáhnout, neonacisté s tvářemi zahalenými černými kuklami uprchli. Vězně z Ebensee nasazoval Hitlerův režim zejména k těžkým pracím při budování skalních tunelů pro tajné výrobní provozy nacistické válečné mašinérie.

/*json*/{"map":{"lat":48.2569842211,"lng":14.5010948181,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.257382,"lng":14.499814,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/