Husák pamětní desku v Dúbravce mít nebude

Bratislava - Gustáv Husák nakonec nebude mít pamětní desku v bratislavské čtvrti Dúbravka. Informoval o tom tamní městský úřad. Původně měla být deska na budově tohoto úřadu, kde se Husák narodil, v dubnu zastupitelstvo rozhodlo, že ji umístí v parku v Jadranské ulici. Komunistické straně Slovenska se ale podle městského úřadu nové místo zdálo být nevhodné a nedůstojné.

Představitelé městské části chtěli odhalit desku bývalému československému prezidentovi již dříve, termín se ale posunul. Záměr uctít tímto způsobem posledního komunistického prezidenta kritizovali mnozí historici, politici i zástupci církví.

Husákovi se připisuje odpovědnost za takzvanou normalizaci v 70. letech minulého století. Do čela bývalého Československa se dostal po obsazení země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Hlavou státu se Husák stal v roce 1975, ve funkci ho v roce 1989 nahradil Václav Havel. Husák zemřel o dva roky později.

/*json*/{"map":{"lat":48.189494018,"lng":17.0368766785,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/