V Bruselu demonstrují desítky tisíc odborářů

Brusel - V Bruselu demonstrují desetitisíce lidí nespokojených s ochranou pracovních míst. Evropská odborová konfederace, která akci zorganizovala, očekává až 50 000 účastníků. Ve čtvrtek se přitom protestovalo v Madridu a v sobotu se bude demonstrovat v Praze a v Berlíně.

 

„Chceme sociální Evropu, která by nás chránila proti finančním kolapsům,“ řekl dnes na tiskové konferenci před zahájením protestní akce generální tajemník Evropské odborové konfederace (ETUC) John Monks. Podle něj evropské odborové organizace nynější sérií protestů volají po jakémsi „novém sociálním údělu“, který by dal důraz na sociální spravedlnost, solidaritu a více pracovních příležitostí.

Odboráři se dnes sešli v centru Bruselu, prošli několik ulic a shromáždili se u pódia, kde se střídají projevy odborových předáků. Na celou akci dohlíží policie, která musí koordinovat i dopravu, která je ve městě značně omezená. Zatím se vše obešlo bez incidentů.

Odboráři představili svůj plán „nového sociálního údělu“

Demonstranti chtějí solidárnější společnost, která by více ochraňovala pracující. Představili své základní požadavky, mezi nimi je více pracovních míst, ochrana zaměstnanců, investice do nových technologií, lepší penzijní a zdravotní systém.

S demonstrací pořádanou odbory se dnes „svezly“ i některé belgické a mezinárodní radikální levicové strany a hnutí, které na protestní akci proklamují třeba znárodňování bank a podniků.

V sobotu svolávají odbory demonstrace také v Praze a Berlíně. V těchto dnech se podle ETUC konají protestní akce i v Lucemburku, Birminghamu a Bukurešti.