Obama posvětil soudy s údajnými teroristy, prý je ale vylepší

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že zachová vojenské soudy s osobami podezřelými z terorismu, které jsou vězněny na americké základně v kubánském Guantánamu. Obama ale slíbil, že prý procesy, které odstartovala předchozí administrativa prezidenta George Bushe, vylepší. Obama přitom patří ke kritikům postupů, které bývalá vláda v boji proti teroristům prosazovala. Někteří vězni byli za vlády Bushe vyslýcháni pomocí krutých metod jako například waterboarding. Americký prezident dnes v prohlášení slíbil, že se práva vězňů zásadně zlepší.

Obama dnes prohlásil, že chce pokračovat v procesech na Guantánamu, dodal ovšem, že ty znovu nezačnou dřív, než prosadí některé změny. Obama dnes slíbil, že se podmínky a práva vězňů zásadně zlepší. Budou si prý například moci sami vybrat právníka. Obama také uvalí zákaz na kruté postupy vyšetřování a využívání důkazů, které byly získány mučením. Zajistí navíc ochranu těm vězňům, kteří odmítli svědčit.

Obnovení vojenských tribunálů by se mělo týkat jen menšího počtu vězňů. Prezident požádal o zmrazení některých kauz o dalších 120 dní, aby měl Kongres čas uzákonit některé nutné změny celého systému.

Podle Obamy tyto reformy znovu legitimizují vojenské procesy s vězni, které prý nyní budou probíhat podle práva. „Je to nejlepší cesta, jak ochránit naši zemi, zároveň budou dodržovány hodnoty,“ prohlásil Obama.

Agentury dnes přišly se zprávou, že Lakhdar Boumediene, první z údajných teroristů zadržovaných na americké základně Guantánamo, odletěl do Francie. Ta už před časem projevila symbolický zájem o přijetí jednoho vězně v případě, že by byla věznice zrušena, jak Obama avizoval.

Odpůrce vojenských procesů: Vězně by měl soudit civilní soud

Na amerického prezidenta se kvůli obnovení procesů snesla kritika z mezinárodních organizací pro lidská práva. Ozval se i zástupce vězňů z Guantánama Zachary Katznelson. Podle něj neexistuje způsob, jakým by mohly být soudy rehabilitovány. „Měli bychom postavit tyto lidi před civilní soud,“ míní.

Dnešní oznámení následuje poté, co se včera objevila zpráva, že Barack Obama nechce zveřejnit fotografie, na kterých je zachyceno týrání vězňů americkými vojáky. Zdůvodňoval to totiž tím, že by jejich publikace mohla ohrozit bezpečnost členů americké armády nebo že by to mohlo vyvolat protiamerické nálady.

Prezident Obama krátce po nástupu do funkce v lednu zmrazil na 120 dní soudní procesy s vězni na Guantánamu. Ve stodvacetidenním období chtěla jeho nová administrativa prověřit postupy vyšetřování údajných teroristů. Šéf Bílého domu také podepsal dekret, kterým nařídil zavřít do ledna příštího roku věznici na základně Guantánamo. V současnosti je na Guantánamu vězněno více než 240 osob.

Základna Guantánamo

■ vojenská základna Guantánamo se nachází v zálivu Guantánamo poblíž stejnojmenného města na jihovýchodě Kuby

■ základna vznikla v roce 1903

■ po útocích z 11. září 2001 základna začala sloužit jako vězení pro osoby podezřelé z terorismu

■ od roku 2002 bylo na Guantánamu vězněno kolem 800 lidí

■ v současnosti zde Američané zadržují kolem 240 osob