Polský ústavní soud rozlouskl věčný spor mezi premiérem a prezidentem

Varšava - O zahraniční politice, záležitostech projednávaných na summitech Evropské unie a stanovisku Polska rozhoduje polská vláda a prezentuje ho premiér. Prezident se může k tomuto stanovisku na půdě summitu jen vyjádřit, jako nejvyšší představitel země se ale může rozhodnout, zda se summitů zúčastní. Tak zní dnešní verdikt polského ústavního soudu k dlouhodobým konfliktům prezidenta Lecha Kaczyńského a premiéra Donalda Tuska, který se podle varšavského zpravodaje ČT Miroslava Karase může považovat za vítěze sporu. Za vítězství ale rozhodnutí označili i zástupci strany Právo a spravedlnost, v jejímž čele stojí prezidentův bratr Jaroslaw.

V případě, že prezident chce na summit přijet, musí podle soudu s vládou spolupracovat, aby Polsko na unijních schůzkách vystupovalo jednotně. Prezident prakticky na summitech nemá právo hlasu, a pokud by se chtěl vyjádřit, musí získat premiérův souhlas.

Ústavní soud se případem zabýval několik týdnů. O rozhodnutí sporu žádala ústavní soud vláda. Její představitelé tvrdili, že je na premiérovi, aby o složení polské delegace na summitech evropské sedmadvacítky rozhodoval on. Předložili proto parlamentu kompetenční zákon, aby se jednou provždy vědělo, kdo má jezdit na summity unie.

Soud byl dohrou sporu mezi prezidentem Kaczyńským a premiérem Tuskem z loňského října ohledně složení polské delegace na summitu Evropské unie v Bruselu. Kancelář premiéra odmítla prezidentovi poskytnout vládní letoun, prezident si pak najal letadlo sám pro sebe. Naposledy se nemohli dohodnout, kdo z nich pojede do Prahy a bude sedět u stolu s americkým prezidentem Barackem Obamou během summitu EU-USA. Letěli tedy oba.

Kaczyński a Tusk prakticky denně svádějí boj o domácí a zahraniční politiku - ať už jde o ekonomiku, armádu, školství nebo zdravotnictví. Rozhodnutím ústavního soudu ale tahanice, spory a konflikty nekončí - bude jich stále více do příštího podzimu, kdy oba politici změří své síly v prezidentských volbách, připomíná varšavský zpravodaj ČT Miroslav Karas. Prezident zatím ve sporu spíš ztrácí, jeho obliba rekordně klesla: důvěřuje mu jen 23 procent Poláků. Tusk by teď přitom s přehledem volby vyhrál a je v současnosti nejoblíbenějším polským politikem.

Polský ústavní soud
Polský ústavní soud
Více fotek
  • Polský ústavní soud autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/875/87461.jpg
  • Jednání polského ústavního soudu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/875/87459.jpg