Estonci mohou do europarlamentu volit přes internet

Tallinn - I když se volby do europarlamentu teprve blíží, existuje v unii jedna země, kde voliči mohou hlasovat už teď. Tou zemí je Estonsko, kde občané, jako vůbec první ze všech občanů sedmadvaceti členských států, mohou hlasovat přes elektronický hlasovací systém pomocí internetu. Tamní úřady doufají, že širší možnosti přinesou vyšší volební účast. Systém je podle úřadů bezpečný a nonstop ho monitorují počítačoví specialisté. Estonsko má navíc s internetovým hlasováním bohaté zkušenosti.

Eurovolby vstoupily do moderní éry

Tímto jedinečným krokem v celé Evropské unii vstoupily volby do moderní éry. Estonským voličům stačí jen 4 věci: počítač s připojením na internet, elektronická karta totožnosti a čtečka, která tuhle kartu dokáže zpracovat. „Používání tohoto systému je mnohem pohodlnější a umožní nám bojovat s pasivitou voličů. Zaměřuje se na mladou generaci, která už tak tráví spoustu času ve virtuálním světě,“ pochvaloval systém poradce volebního odboru estonského parlamentu Priit Vinkel.

Video Začíná moderní éra eurovoleb
video

Začíná moderní éra eurovoleb

Hlasování přes internet nabízí i další výhodu. Když volič teď vybere kandidáta nebo stranu a později si to rozmyslí, může on-line hlasovat znovu a svého favorita změnit. A to až do 3. června. „Tento systém nám dává svobodu. Nebydlím trvale v Tallinnu a jít k volbám by pro mě bylo komplikované. Takhle můžu hlasovat z domova,“ chválí systém estonský student Martin Preiun.

Obavy z manipulace s hlasováním jsou podle úřadů zbytečné

„Nebudu hlasovat přes internet. Znám ten systém a nevěřím mu. Je jednoduché manipulovat s odevzdanými hlasy,“ míní důchodkyně Ilvi Cammonová. Takové obavy ale estonské úřady odmítají. Systém je podle nich bezpečný a nonstop ho monitorují počítačoví specialisté. Tvrdí, že zájemci mohou bez starostí odvolit i z nezabezpečených počítačů. Estonsko má navíc s internetovým hlasováním bohaté zkušenosti. Před čtyřmi lety si ho vyzkoušelo v místních volbách a předloni i v parlamentních. A chuť mu nechybí. Do roku 2011 chce, aby voliči mohli hlasovat pomocí mobilů.