Papež přijede na podzim do Česka

Vatikán - Papež Benedikt XVI. přijede na podzim do České republiky. Ve dnech 26. až 28. září navštíví Prahu, Brno a Starou Boleslav. Během svatováclavských svátků bude také sloužit mši pro veřejnost. Již dříve uváděný termín dnes potvrdilo tiskové středisko Vatikánu při příležitosti dnešního papežova setkání s českým prezidentem Václavem Klausem a jeho manželkou.

„Bude to třídenní návštěva, která je vázána na termín svatováclavské mše ve Staré Boleslavi,“ potvrdil papežovu návštěvu také Klaus. Kromě Prahy a Staré Boleslavi pojede Benedikt také do Brna, kde bude v neděli 27. září sloužit mši na letišti v městské části Tuřany. Bude tak prvním papežem, který do moravské metropole přijede.

Zářijová návštěva byla hlavním tématem dnešního rozhovoru Klause s papežem. Mluvili ale také o současném vývoji Evropy a Evropské unie i o situaci ve světě. Jak poznamenal poté pan prezident v rozhovoru s novináři, v mnoha ohledech je jejich pohled na svět shodný," uvedl Martin Erva z tiskového oddělení Hradu.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

S papežem se Klaus sešel v jeho soukromé knihovně, zhruba po půl hodině se připojila i prezidentova manželka Livia.

Poté Klaus vedl také jednání české delegace s vatikánským státním sekretářem kardinálem Tarcisiem Bertonem a setkal se s velmistrem Svrchovaného řádu maltézských rytířů Robertem Matthewem Festingem.

Podzimní návštěva Česka bude letošní třetí zahraniční cestou papeže a celkově třináctou apoštolskou cestou Benedikta XVI. Benediktův předchůdce, papež Jan Pavel II., navštívil Československo na jaře 1990, pár měsíců po pádu komunistického režimu, a pak přijel do České republiky ještě dvakrát - v letech 1995 a 1997.

Smlouvu s Vatikánem nemá Česko jako jediné v unii

Už tehdy Benediktův předchůdce vybízel k rychlému vyřešení vztahů českého státu a církve. Dnes Klaus ale svému hostiteli ve Vatikánu mnoho novinek nabídnout nemohl. Vyrovnání církve a státu zůstává v nedohlednu a mezistátní smlouva s Vatikánem pořád neplatí, Česko je tak poslední zemí v Evropské unii, která nemá s Vatikánem urovnané vztahy.

Na papíře je přitom smlouva přichystána už sedm let. Má upravovat postavení římskokatolické a řeckokatolické církve v České republice. Vatikán ji schválil, ovšem Česko ji nepřijalo.

Přesto si Klaus vysloužil od Benedikta XVI. pamětní minci, stejnou, jakou si před měsícem odnesl kontroverzní běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Vatikán
Vatikán
Více fotek
  • Vatikán autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/897/89640.jpg
  • Papež se zdraví s věřícími autor: ČT24, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/798/79717.jpg