Pátrání po zmizelém francouzském letounu pokračuje bez výsledků

Paříž - Ztracené francouzské letadlo záchranáři pořád ještě nenašli. Airbus společnosti Air France zmizel v pondělí nad ránem kdesi nad Atlantikem. Mezi 228 lidmi na palubě bylo nejvíc Francouzů, potom Brazilci, Němci i tři Slováci, celkem občané 27 zemí. Podle posledních informací českého ministerstva zahraničí nebyl v letadle žádný Čech. Experti už nečekají, že by někdo katastrofu přežil. Airbus A-330 mířil z brazilského Ria de Janeira do Paříže.

Péče o rodiny, známé a příbuzné cestujících, technické vyšetřování a pátrání po letounu - na to se teď soustředí společnost Air France. Bylo zřízeno krizové centrum pro rodiny cestujících, mají psychologickou pomoc a Air France jim nabízí i cestu do Brazílie, aby byli blíž záchranné operaci.

Oblast pátrání se zúžila na plochu deseti námořních mil zhruba v polovině trasy mezi Rio de Janeirem a Paříží. V těchto místech zahlédl pilot brazilského letounu na hladině Atlantického oceánu oranžové skvrny, které mohly být kusy hořícího letadla. „Pilot za letu v noci viděl na oceánu mnoho oranžových bodů. Je možné, že to bylo mnoho malých požárů zříceného stroje,“ uvedl mluvčí brazilské společnosti TAM Jorge Amaral.

Video Pátrání po letadlu je stále bezvýsledné
video

Pátrání po letadlu je stále bezvýsledné

Pátrání po letadlu je stále bezvýsledné

S6,2.6.

Pátrání po zříceném letadle pokračuje

Stroj zmizel z radarů v pondělí asi ve čtvrt na pět ráno našeho času přibližně 300 kilometrů od přístavního města Natal v severovýchodním cípu Brazílie. Letadlo předtím proletělo silnou turbulencí a údajně v něm došlo k silnému elektrickému zkratu. Podle odborníků muselo být příčin havárie hned několik.

Společnost Air France na dnešek neplánuje žádnou tiskovou konferenci, všechny síly se soustředí na hledání trosek letadla a starost o příbuzné pasažérů. Šance najít někoho z cestujících živého je téměř mizivá. Kapitán i posádka byli podle aerolinek velmi zkušení. Pět let staré letadlo prošlo podle společnosti kontrolou v polovině dubna bez jakékoli závady.