„Kriminalitou prolezlé Chorvatsko“ prý patří k nejnebezpečnějším místům světa

Záhřeb - Chorvatsko patří podle italského listu La Gazzetta dello Sport spolu s Mexikem, Mali, Indií či Srí Lankou mezi nejnebezpečnější místa na světě. Tato "kriminalitou prolezlá země" láká turisty do nočních klubů, kde jsou poté zneužiti a okradeni. Chorvatské ministerstvo zahraničních věcí takové hodnocení ústy svého mluvčího odmítlo s tím, že se Řím takto snaží přimět Italy, aby o dovolené zůstali doma. Chorvatsko patří také mezi nejoblíbenější turistické cíle Čechů, kterých sem ročně přijíždí až 800 tisíc.

Ministerstvo přiznává, že tu a tam se zahraniční turisté zapletou v klubech do rvačky kvůli ceně nápojů, jde prý ale o ojedinělé případy, které nelze srovnávat s takzvanou prasečí chřipkou či válkou. Mexiko se totiž na seznamu nejnebezpečnějších míst na světě objevilo kvůli nákaze novou chřipkou a Mali s Indií a Srí Lankou kvůli místním ozbrojeným konfliktům.

„Bohužel už jsme si zvykli na to, že před zahájením letní turistické sezony čteme v cizích médiích lži a polopravdy o Chorvatsku, ale tohle je největší nesmysl, jaký jsem kdy slyšel,“ citoval list Croatian Times mluvčího chorvatského ministerstva zahraničí Maria Draguna.