Kvůli maďarsko-slovenským vztahům se mimořádně schází parlament v Bratislavě

Bratislava - Napětí mezi Slováky a Maďary zase roste. A kvůli maďarskému opozičnímu lídrovi ze strany Fidesz Viktoru Orbánovi se dokonce mimořádně schází slovenský parlament. Viktor Orbán vyzval slovenské Maďary, aby přišli volit a aby v Evropském parlamentu hájili zájmy Maďarů z karpatské oblasti. Jeho výrok pobouřil Bratislavu natolik, že kvůli němu dokonce zaslala oficiální stížnost do Budapešti a svolala mimořádnou schůzi parlamentu.

„Bude potřebné normální diplomatickou cestou požádat předsedu Fideszu pana Orbána, aby přestal šířit vášně a přestal zhoršovat slovensko-maďarské vztahy,“ prohlásil na konci května slovenský premiér Robert Fico.

Podle slovenské opozice se ale vláda pouze snaží zakrýt své vlastní skandály. „Politici, kteří toto dělají, nepovažují občany Slovenské republiky za plnoleté, protože předpokládají, že jim naletí na tak jednoduchý trik a zapomenou, že skutečně nebezpečnými věcmi jsou na Slovensku korupce, klientelismus a nevídaná úroveň rozkrádání veřejných financí,“ uvádí se v prohlášení Strany maďarské koalice.

Video Maďarsko-slovenské vztahy se znovu přiostřily
video

Maďarsko-slovenské vztahy se znovu přiostřily

Slovensko-maďarské vztahy jsou komplikované už od vzniku samostatného slovenského státu. Situace se ale vyhrotila především v posledních letech během vládnutí levicového kabinetu.