Rakouská krajní pravice chce znovu zavést hraniční kontroly

Vídeň - Rakouským předvolebním tématem je i Schengen. Tamní krajní pravice požaduje znovuzavedení hraničních kontrol směrem k jeho novým členům. Argumentuje údajným nárůstem kriminality a návrhem se dnes zabývala i národní bezpečnostní rada země. Vláda ale obnovu kontrol odmítla, stejně jako všechny parlamentní strany kromě Svobodných a Svazu pro budoucnost Rakouska. Podle rakouské ministryně vnitra Marie Fekterové navíc stále platí, že kriminalita od rozšíření Schengenu dlouhodobě klesá a znovuzavedení hraničních závor by poškodilo Rakousko a hospodářský vývoj v pohraničí.

Přitom právě přerušení volného provozu přes hranice je jedním z předvolebních lákadel strany Svobodných. „Schengenský režim musíme zrušit, hranice dočasně a bez varování znovu uzavřít a kontrolovat každého, kdo přijíždí a odjíždí!“ říká jejich předseda Heinz-Christian Strache. Ostatní strany navrhují spíše posílení místních policejních služeben a přísnější ochranu nynějších schengenských hranic.


Svobodní argumentují nárůstem kriminality. V Burgenlandsku například stoupl počet vloupání do bytů v prvním čtvrtletí oproti loňsku o 25 procent - v absolutních číslech přitom jde o pouhých 10 případů oproti loňským osmi. „Samozřejmě, s železnou oponou za humny byla kriminalita v těchto oblastech ještě nižší, ale pokud někdo chce, aby se tato doba vrátila, tak bych ho označil za blázna,“ říká redaktor deníku Die Presse Rainer Nowak.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Heinz-Christian Strache na předvolebním mítinku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24