Kanada nepřijme vězně z Guantánama

Ottawa - Kanada podruhé odmítla žádost Spojených států o přijetí některých vězňů, kteří jsou pro podezření z terorismu zadržováni na americké základně na kubánském Guantánamu. Kanada se tak připojila k Německu a Austrálii, dvěma dalším významným spojencům USA, kteří odmítli pomoci USA postarat se o vězně z Guantánama. Informovala o tom v pátek agentura AFP.

Kanadské zákony takovýto postup nepovolují

Spojené státy požádaly minulý měsíc Ottawu, aby poskytla azyl třem ze 17 čínských Ujgurů uvězněných na Guantánamu, prohlásil mluvčí kanadského ministerstva přistěhovalectví. Kanadská vláda už dostala podobnou žádost od vlády předchozího prezidenta George Bushe.

„Postoj Kanady zůstává nezměněn: žádali nás o to dvakrát a my jsme jim dvakrát řekli ne,“ řekl mluvčí. Dodal, že podle kanadských zákonů cizí občané, kteří byli členy teroristických organizací nebo se podíleli na teroristických činech, nemohou být do Kanady vpuštěni.

Kongres vězně očistil, ale odmítl jejich vstup na území USA 

Čínští Ujgurové byli zatčeni v Afghánistánu a v roce 2002 přepraveni na Guantánamo. Postupně byli z obvinění očištěni, a to jak Pentagonem, tak ministerstvem spravedlnosti, ale Kongres USA odmítl, aby mohli vstoupit na území USA.

Americký prezident Barack Obama má v úmyslu zavřít Guantánamo do konce ledna příštího roku. Požádal své západní spojence, aby mu v této záležitosti pomohli a přijali asi 50 vězňů, které Washington mezitím zbavil všech obvinění.

Bývalý vězeň z Guantánama, Ujgur Adil Hakimjan, kterého přijme Švédsko
Bývalý vězeň z Guantánama, Ujgur Adil Hakimjan, kterého přijme Švédsko